Uzaktan eğitim ile yüksek öğreniminizi tamamlayabilir, diploma sahibi olabilirsiniz!

Sevgili Öğrenci adayımız!

Sitemizden çıkış yapmak üzeresiniz! Dilerseniz ön başvurunuzu yapın, sizi hemen bilgilendirelim..
×

Siyaset Bilimi Doktora

Üniversitemizde, Siyaset Bilimi Doktora programı öncelikle Türk siyasal yaşamı üzerinde uzmanlaşmayı amaçlamakta, bu alanda ulusal olduğu kadar disiplinler arası ve karşılaştırmalı araştırmaların da özendirilerek yetkin bir uzmanlık ve araştırma birimi haline gelmesi hedeflenmektedir.

PROGRAMIN AMACI

Doktora programının amacı, öğrenciye bağımsız araştırma yapma, bilimsel olayları geniş ve derin bir bakış açısı ile irdeleyerek yorum yapma ve yeni sentezlere ulaşmak için gerekli adımları belirleme yeteneği kazandırmaktır. Doktora programının başarıyla tamamlanmasından sonra öğrenciye Doctor of Letters diploması verilir ve “Doktor” ünvanı kazanır. Bu ünvanın evrensel literatürdeki karşılığı PhD (Doctor of Philosophy)'dir. Buradaki “Philosophy” ile, bildiğimiz modern Felsefe değil, eski Yunanca’daki karşılığı olan ‘Bilgelik sevgisi’ kastedilir. Doctor of Philosophy, pek çok üniversite tarafından belli alanlarda verilen ve mezuniyet sonrasında alınan akademik bir ünvandır. Bu ünvanın alınışı ülkeden ülkeye değiştiği gibi, okuldan okula hatta bazen süpervizörden süpervizöre de değişiklik gösterir.

ÇALIŞMA ALANLARI

Programın temel amacı, bilimsel etik sahibi, bilimsel araştırma yöntemlerine hakim, bağımsız bilimsel düşünce ve analiz yetenekleri gelişmiş, üstün bir akademik donanıma sahip araştırmacı ve akademisyenler yetiştirmektir. Doktora formasyonunun öğrencilere, yalnızca akademik yaşam değil, uluslararası kuruluşlar, kamu kurumları, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve medya alanlarında da ayrıcalıklı ve seçkin bir açılım sağlaması hedeflenmektedir.

DERS GEÇME SİSTEMİ

Doktora öğrencisi derslere ait öğretim üyesinin verdiği ödevler ve gerekli sınavlar ile bitirme teziyle birlikte başarılı olduğu taktirde doktora diplomasına sahip olur. Verilen ödev ve tezler kurumun web adresinde yayınlanacaktır. Doktora eğitimi süresi 3 yıldır. İlk 1,5 yıl (3 Dönem) ders aşaması tamamlanır, ikinci 1,5 yıl (3 Dönem) doktora tezi çalışması yapılmaktadır. Yapılacak olan tez çalışması ilk olarak Türkçe dilinde hazırlanır. Türkçe dilde hazırlanmış olan tez çalışması danışman onayından sonra, onaylandığı şekli ile İngilizce diline çevrilir. İnglizce tez teslimi zorunludur, bütün masrafları öğrenci tarafından karşılanır.

BÖLÜMDE OKUTULAN DERSLER

NOT: Ders programı, derslerin kredi bilgileri, kaynaklar,ödevler, çalışma bilgileri, okuma listeleri vb. işlemler E-Öğrenme portalı üzerinden yürütülmektedir.

 • Lisans Programları

  Üniversitemiz lisans programları, kendinize iyi bir gelecek hazırlamanız için gerekli tüm imkanları ile destek olmakta!..

  tümünü göster
 • Master Programlarımız

  Üniversitemiz master programları, kendinize iyi bir gelecek hazırlamanız için gerekli tüm imkanları ile destek olmakta!..

  tümünü göster
 • Doktora Programlarımız

  Üniversitemiz doktora programları, kendinize iyi bir gelecek hazırlamanız için gerekli tüm imkanları ile destek olmakta!..

  tümünü göster
 • Sertifika Programları

  Üniversitemiz sertifika programları, kendinize iyi bir gelecek hazırlamanız için gerekli tüm imkanları ile destek olmakta!..

  tümünü göster

409

Mezun Öğrenci (TR)


2216

Kayıtlı Öğrenci (TR)


158105

Mezun (Genel)

Uzaktan eğitim ile yüksek öğreniminizi tamamlayabilir, diploma sahibi olabilirsiniz!

Çağrı Merkezi

(0312) 911 3325