Uzaktan eğitim ile yüksek öğreniminizi tamamlayabilir, diploma sahibi olabilirsiniz!

Sevgili Öğrenci adayımız!

Sitemizden çıkış yapmak üzeresiniz! Dilerseniz ön başvurunuzu yapın, sizi hemen bilgilendirelim..
×

St Clements University – Somalia Dean invited to speak at Turkish Poetry Festival
Professor Dr. Mohamed A. Eno, the Dean of St Clements University – Somalia has been invited by Istanbul’s Uskudar International Poetry Festival to speak: “Uskudar International Poetry Festival, which is to be held in Istanbul, from the 4th to the 11th of April, with the participation of 33 poets across the globe. The idea of assembling World Poets in one of the most inspiring and unique metropolises in the world to share their unique perspective of the world around them through a series of readings and panel discussions….I am happy to inform you that this year’s theme focus will be Somali poetry. The festival will cover you expenses including flights, accommodation and local transfers. You will also be granted an honorarium upon arrival for your attendance”.

İSTANBUL (AA) - Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali kapsamında düzenlenen panelde, Somali'de şiir geleneği tartışıldı. 

Festivale onur konuğu Somali adına katılan şairler Muhammed Eno, Abdullah Botan ve Ladan Osman'ın konuşmacı olarak yer aldığı Bağlarbaşı Kültür Merkezi'ndeki panelde, Somali şiiri ele alındı. Panelde konuşan şair Ladan Osman, küçük yaşlarda ailesiyle Amerika'ya göç edip Chicago'da yaşamaya başladığını belirterek, şiirlerinin birçok dergide yayımlandığını söyledi. Somalili kimliğinin kendisi için çok önemli olduğunu aktaran Osman, "Oradaki toprağın ve denizin kokusunu hatırlıyorum. Çocukluk döneminde Somali'de ailemle geçirdiğim vakitler, hafızamda yer yaptı. Dolayısıyla bütün bunları şiirlerimde yansıtmaya çalışıyorum" diye konuştu.

Osman, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşamanın zorluklarına değinerek, şöyle devam etti: 

"Amerika'da, dil öğrendikçe, İngilizcenin artık hükmedici bir güç olarak hayatınıza girdiğini hissedebiliyorsunuz. Sürekli İngilizce konuşunca da Somalice konuşmada öz güven sorunu yaşıyorum. Annem ve babam, evde sürekli Somali dilinde konuşuyorlar. Konuştukları dil, deyimlerden, atasözlerinden beslenen şiirsel bir dil. Dolayısıyla onların kullandıkları dilin duygusunu, şiirlerime yansıtabiliyorum. Şiirlerimi, Somali dilinin yaratıcı gücünden yararlanarak, İngilizce yazabiliyorum." 

- "Türkiye'de bulunmak gurur verici" 

Osman, son dönemde daha da gelişen Somali-Türkiye ilişkilerine vurgu yaparak, "Chicago'da yaşayan Türkler, Somali'ye yardım gönderme konusunda oldukça hassas davrandılar. Türkiye'nin Somali'ye çökmüş bir devlet olarak bakmaması, aksine kardeş eli uzatması, politik anlamda Batı'da bulamayacağınız bir durum. Çünkü batılı devletler, Somali'ye tepeden ve emperyal tonlarda bakıyor. Bu nedenle ilişkileri oldukça sıcak buluyorum" değerlendirmesinde bulundu. 

Festival vesilesiyle Türkiye'de bulunmanın gurur verici olduğunu anlatan Osman, "Somali'nin sadece sosyal, ekonomik sorunlarının değil, kültür geleneğinin de olduğunu gösteriyor olmak, bana büyük bir mutluluk veriyor" dedi. 

- Eno: "Şiirlerin büyük bölümü ezberlenerek sürdürüldü"

Somali St. Clements Üniversitesi Afrika Araştırmaları Bölüm Başkanı Kenyalı şair Muhammed Eno da şiirin Somali'de yaşama biçimi olduğunu söyledi. Eno, Somali'de 1972'ye kadar resmi bir alfabe olmadığını anımsatarak, "Yaşanan her gelişme, sözlü gelenekle kayıt altına alınmaktaydı. Haliyle şiirlerin büyük bir çoğunluğu ezberlenerek sürdürülmekteydi. Bunun için şiir toplum hayatına oldukça yoğun bir şekilde sirayet etti" ifadelerini kullandı. Türkiye ve Somali'nin festivalde bir araya gelmesinin önemine vurgu yapan Eno, siyasi boyutunun dışında kültürel anlamda da bu tarz etkinliklerin iki ülkenin birbirini tanıması açısından kıymetli olduğunu kaydetti. Eno, Somali'nin yaşadığı yıkımların ve bölünmüşlüğün getirdiği sorunlara eğildiğini aktararak, şiirlerinde bu konuları ele aldığını dile getirdi. Ülkedeki kuzey-güney sorununa da eğildiği belirten Eno, batılı ülkelerin Somali'de tek tip bir anlayışla edebi zenginliğin yansıtılmasını engellediğini savundu. 

Uluslararası Şiir Festivali, 11 Nisan'a kadar devam edecek. 
Kaynak: AA

 • Lisans Programları

  Üniversitemiz lisans programları, kendinize iyi bir gelecek hazırlamanız için gerekli tüm imkanları ile destek olmakta!..

  tümünü göster
 • Master Programlarımız

  Üniversitemiz master programları, kendinize iyi bir gelecek hazırlamanız için gerekli tüm imkanları ile destek olmakta!..

  tümünü göster
 • Doktora Programlarımız

  Üniversitemiz doktora programları, kendinize iyi bir gelecek hazırlamanız için gerekli tüm imkanları ile destek olmakta!..

  tümünü göster
 • Sertifika Programları

  Üniversitemiz sertifika programları, kendinize iyi bir gelecek hazırlamanız için gerekli tüm imkanları ile destek olmakta!..

  tümünü göster

409

Mezun Öğrenci (TR)


2216

Kayıtlı Öğrenci (TR)


158105

Mezun (Genel)

Üniversite Hedeflerimiz!

Hedeflerimiz

St Clements University, derecelerini öğrencilerine gerçek ve diplomada kalmayacak bir şekilde temin eden, en kolay, etkin ve pratik şekli ile öğrencilerine üst seviye öğrenim sunan Uluslararası bir Üniversite’dir ve Uluslararası derecelerini sürekli olarak ulusal ve uluslararası akredite kurumlarına kabul ettirmeye devam etmektedir..

Üniversitemiz dünyanın en hızlı akreditasyon ve kampüsleşme zincirindeki üniversitesidir. Akademik çalışmalarımız her geçen gün mezun ve akademisyenlerimizin sayıları ile paralel artmaktadır. Sadece Türkiye için yayınladığımız kitaplarımızın adedinin arttığını görmemiz ve bunların Üniversitemiz yanında öğrencilerimizin ismini taşıdığını ve hatta bunların tarafımıza ithaf edilmeleri, o akademik çalışmalara imza atmak, o bilimsel çalışmalarda yönlendirici ya da bir nebze katkı sahibi olmak ve ismimizi görmek sevinç ve gurumuzu arttırmaktadır.

Uzaktan eğitim ile yüksek öğreniminizi tamamlayabilir, diploma sahibi olabilirsiniz!

Çağrı Merkezi

(0312) 911 3325